"Za prvé: dívejte se nahoru na hvězdy a ne dolů na nohy. Za druhé: nikdy nepřestaňte pracovat. Práce vám dává smysl a život je bez ní prázdný. Za třetí: pokud budete mít štěstí a najdete lásku, pamatujte, že je tam, a nikdy ji nezahoďte."
-Stephen Hawking

Vždyť je to jen jméno!

14. listopadu 2015 v 22:29 | Nějaká ufounka |  Všeobecné bláboly
Ačkoli jsem se už k tématu ohledně náboženských sporů vyjadřovat nechtěla, pátek 13. sfoukl prach z mých usazených myšlenek. Omlouvám se za jistou patetičnost tohoto článku, pocity jsou ještě čerstvé. Jak nejspíš víte, došlo k dalším útokům v Paříži. A já se ptám proč.

Fajn, tak nejprve trocha historie. Arabové přicházeli na území Evropy již okolo 7. století našeho letopočtu, navzdory jejich poněkud rozpínavým tendencím přinesli evropské kultuře mnoho dobrého, jako například arabské číslice (ačkoli ty nejsou původně jejich), alchymii, překlady antických filosofů a tak dále. Ráda bych zmínila jedno jméno - Al-Fárábí.


Tento arabský filosof žil někdy mezi lety 870 - 950. Ale nejsme tu na hodině dějepisu. Co je důležité, je jeho filosofie. Přišel s naprosto fantastickou a naprosto jasnou myšlenkou, která, kdyby náboženství (NAPROSTO VŠECHNA) byla poravdu tím, za co se vydávají, by mohla vyřešit náboženské spory (a hlavně za dodržení výše zmíněné bodmínky by vůbec nebyla třeba).
VŠECHNY NÁBOŽENSKÉ SYSTÉMY JSOU JEN PROJEVY JEDNOHO UNIVERZÁLNÍHO NÁBOŽENSTVÍ. Všechna jsou svým způsobem pravdivá.

Lidé si náboženství upravili tak, aby lépe korespondovala s jejich podmínkami a životním stylem.
Takže to jediný, o co jsou fanatici schopni se naprosto nesmyslně servat, je PITOMÝ JMÉNO (a vlastní interpretace slušného chování)!

A to je další věc, nyní už ne Farábího myšlenka. Náboženství původně vznikla jako podpora morálky. A jak to dopadlo. Holt je to, jako když se tisíce let hraje na tichou poštu. Původní vzkaz je zapomenutý a zbyl z něj jen paskvil, který ho vzdáleně připomíná.

Porstě je jedno, jestli se váš bůh jmenuje Zeus, Jahve, Ódin, Višnu, Alláh nebo třeba Ludvík. A prosím, pamatujte si, že s touto myšlenkou přišel arab.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 26. ledna 2016 v 23:47 | Reagovat

Zas mě to jednou donutilo zamyslet se nad definicí náboženství. Moh bych o tom napsat článek, ale na mém blogu bylo o víře řečeno dost. Takže cestou domů jsem spatlal něco jako definici.
Náboženství s jeho "svaté knihy" by mělo správně sloužit jako edukativní/legislativní/filozofický soubor, které formuje určitou kulturu a mělo by být zásadně bráno metaforicky, protože lidem se některé věci prostě vysvětlí snáze pomocí mytologických příběhů.
A pak mě napadlo, že věda by se dala považovat za moderní náboženství. Protože víra je jako móda. Dřív se lidé řezali kvůli "můj bůh je lepší než ten tvůj", protože vůdci národů pomocí mytologie (a jejich následných dobových úprav) kontrolovaly chod společnosti. Moderní společnosti prospívá myšlenka toho, že se skládáme s částic a jsme soběstačn. Věda nám dává pocit vícecennosti a nenutí nás myslet si, že podléháme vyšší moci, než je ta přirozená legislativní. Ale lidi jsou lidi. Takže místo toho, co jim dávalo za záminky náboženství se řežou tím, co dostali dík vědě. Důležitý je nebejt příliš ortodoxní. A kretén. Uznat, že má ideologie má chybu a pravda je tam někde venku.

Oukej. To je trochu jako článek a ne komentář. Snad to dává smysl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama