"Za prvé: dívejte se nahoru na hvězdy a ne dolů na nohy. Za druhé: nikdy nepřestaňte pracovat. Práce vám dává smysl a život je bez ní prázdný. Za třetí: pokud budete mít štěstí a najdete lásku, pamatujte, že je tam, a nikdy ji nezahoďte."
-Stephen Hawking

Listopad 2015

Vždyť je to jen jméno!

14. listopadu 2015 v 22:29 | Nějaká ufounka |  Všeobecné bláboly
Ačkoli jsem se už k tématu ohledně náboženských sporů vyjadřovat nechtěla, pátek 13. sfoukl prach z mých usazených myšlenek. Omlouvám se za jistou patetičnost tohoto článku, pocity jsou ještě čerstvé. Jak nejspíš víte, došlo k dalším útokům v Paříži. A já se ptám proč.

Fajn, tak nejprve trocha historie. Arabové přicházeli na území Evropy již okolo 7. století našeho letopočtu, navzdory jejich poněkud rozpínavým tendencím přinesli evropské kultuře mnoho dobrého, jako například arabské číslice (ačkoli ty nejsou původně jejich), alchymii, překlady antických filosofů a tak dále. Ráda bych zmínila jedno jméno - Al-Fárábí.

Kvantová mechanika ve větších měřítcích

7. listopadu 2015 v 19:48 | Nějaká ufounka |  Meme komixy (vlastní tvorba)
Ne, nebojte, nechystám se do vás hustit nepřeberné množství informací o kvantové mechanice, ani vám nechci slavnostně oznámit, že astrofyzici našli svatý grál svého oboru - teorii všeho*. Tu jsem totiž našla JÁ :D Nevěříte? Rozklikněte článek.