"Za prvé: dívejte se nahoru na hvězdy a ne dolů na nohy. Za druhé: nikdy nepřestaňte pracovat. Práce vám dává smysl a život je bez ní prázdný. Za třetí: pokud budete mít štěstí a najdete lásku, pamatujte, že je tam, a nikdy ji nezahoďte."
-Stephen Hawking

Historie se opakuje, náboženství střídají

20. června 2015 v 17:47 | Nějaká ufounka |  Témata týdne
Oukej, jsem si vědoma, že za takhle troufalý názor mě asi všichni ukamenují. Budiž.
Po trochu odlehčenějších meme komixech bude tento článek tížit blog jako kámen, ale snad to unese. Bude hůř.

Chtěla bych se vyjídřit k již tisíckrát probíranému tématu islamizace. Na toto téma jsem čatla mnoho článků, mnoho názorů, některé mi seděly více, jiné méně, i na těch nejvyhraněnějších se něco našlo. Nedávno jsem ale všechno začala vidět úplně v novém kontextu, došla mi jedna zajímavá věc (né, to by bylo moc jednoduché, prozradit jí takhle hned na začátku).

Začnu pěkně popořádku, od již zmíněného kontextu:

Píše se středa, 17.5.2015, dějepisář s námi už nechce začínat novou kapitolu, proto nám pouští začátek filmu Agora (kdo neví o co jde: je to film z prostředí Egypta asi ve 4. století n.l., kdy se postupně začíná rozšiřovat křesťanství, celý děj a zápletku nevím, celé jsem to neviděla). Mezi křesťany a "pohany" vládlo velké napětí, docházelo i k velmi krvavým bojům a křesťanství začalo ovládat egypt. O čtyři hodiny později se na občance bavíme o globálních problémech, řeč dojde i na stále větší podíl muslimů v Evropě (a postupné vymírání evropského obyvatelstva v důsledku nízkého přirozeného přírustku). V tu chvíli mi začne v hlavě šrotvat a mám neodbytný pocit silného déjà vu.Co když je islamizace přirozený proces vývoje kultury?
Před dvěma tisíci lety se dělo to samé, jen z technických důvodů v menším měřítku. Stále říkáme, jak je islám "nehumánní" (ok, z větší části je to pravda), ale koukněte na křesťanství: pálení čarodějnic, kacířů, pohanů, kříživé výpravy, vytlačování indiánů to je snad humánní? Sebevražedné atentáty, jakékoli další atentáty, to jsou přeci křížové výpravy v moderním podání. Myslíte si, že kdyby před tisíci lety křesťané měli k dispozici bomby a kulomety, že by je nepoužili? Ano, přikázání praví "nezabiješ", ale kdo pak pálil čarodějnice a zabíjel pohany?

Z toho vyplývá další otázka: Proč se křesťanství "polepšilo" a podobné masakry tu, na rozdíl od muslimů, nemáme?
Islám je přibližně o 700 let mladší než křesťanství. To je právě těch 700 let, které islám potřebuje. A také potřebuje prostor. Protože křesťanství se rozšířilo, má mnoho stupenců na každém světadílu, kdežto islám je soustředěn do oblasti Arabského poloostrova a severní Afriky. Díky tomu je snadnější ho udržet "na uzdě". Křesťanství tedy naopak vyznávají lidé z různých koutů světa, tudíž i s různou mentalitou a proto je téměř nemožné udržet jeden myšlenkový směr. Vznikají nové, liberálnější formy, tu povolí rozvody, támhle zase zruší celibát. A pokud máte vliv, můžete si založit vlastní církev... a přísná pravidla jdou do kopru.

Pravidla
Náboženská pravidla a přikázání ti radikálnější muslimové dodržují jako jediný zákon. Kdežto křesťané a umírněnější muslimové z jejich dodržování udělali spíše slušnost. Stejně jako byste se neproducírovali na ulici v plavkách, (umírněná) muslimská žena by nešla ven bez šátku, protože by si prostě připadala... no jako byste se cítili vy, kdybyste byli jen v plavkách na Václaváku.

Šátky
Problém? Ve škole máme muslimskou holku, nosí šátek a nikomu to necpe. Když si chtějí nosit šátek, ať si ho nosí, pokud ho nenutí ostatním a opravdu nevidím důvod, proč s tím dělat takové drahoty.

Chceme vývoj
Jak jsem popisovala u pravidel a otázky polepšení, islám se nám trochu zpozdil. Jak to napravit? Potřebuje prostor. A to je bludný kruh. Lidé chtějí vývoj islámu, na druhou stranu myslím, že aby se mohl dostat do fáze, kdy náboženská pravidla nebudou povinnost, ale jakási slušnost, musí se rozšířit i do jiných koutů světa, kde začnou vznikat méně radikální odnože. Ale lidé nepřijmou "primitivní" náboženství.
Jak z toho ven? - Popravdě nemám zdání a řekla bych že podobně jsou na tom i ostatní lidé na světě.

Každopádně je téměř neodvratné, že pozici křesťanství na dalších pár tisíc let přebere islám, proto zbývá jen modlit se, aby se opravdu posunul kupředu. Jinak nám pomáhej Bůh (jaká ironie). Možná že se za pět tisíc let zase objeví jiné náboženství, které bude podobně "primitivní", pak ovládne celý svět, vyspěje, aby mohlo být opět sesazeno v neustálém cyklu. Je to jako s lidmi - starý a moudrý člověk zemře a namísto něj se narodí dítě, které bude zprvu sobecké, s přibývajícím věkem se bude mermomocí snažit dostat mezi dospělé, ale jakmile se mezi ně dostane, pohlédne do jakéhosi pomyslného zrcadla a uvidí, jak hloupě se choval. A pak už bude jen moudřejší.

takže znovu: Jak z toho ven?
Najděte konec kruhu a to bude únikový východ.

Ale zanikne kultura, zemře mnoho lidí...
Ano, to je ta smutnější část toho všeho. Při osídlení Ameriky křesťany zanikla většina indiánských kmenů. A většinou byli krutě povražděni. Při osídlení Evropy muslimy zanikne většina křesťanských zemí. Zbytek si domyslete. Mnoho lidí má strach. A má proč, ale myslím si, že veškerý odpor je marný. A za dva tisíce let bude nástup islámu jen stránkou v učebnici dějepisu, stejně, jako se teď učíme o ediktu milánském a křižáckých výpravách.

A kdyby to ještě někomu nebylo jasné: Nelíbí se mi nerovnoprávnost muslimských žen, upřímně nenávidím ty lidi, co páchají neslýchané krutosti z "náboženských důvodů", prostě si jen myslím, že se s tím nedá nic dělat Zároveň ale nechci vyvolávat paniku. Kdo ví, co se stane? Možná je tahle moje teorie naprosto mimo.

"Evoluce je krutá. A víte, co je na ní zdaleka nejkruější? Že si ji nelze vybrat. Nikdo si ji dobrovolně nevybírá. Přichází ko lavina, jako zemětřesení. Dokud tu není, nemáme o ní potuchy, a jakmile tu je, je jakýkoli odpor marný."
(Haruki Murakami, Konec světa & Hard-boiled Wonderland, str. 60)

Tak do toho, teď můžete směle házert šutry
Ufounka


Edit: Děkuji všem komentujícím, omlouvám se za pár nepřesností původního znění. Pokud toto čtete někdy později, je už článek opraven, tudíž se nedivte, když uvidíte komentář dovolávající se neexistujících chyb.

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 20. června 2015 v 18:25 | Reagovat

Mám stejný názor, ale proč říkat že je to prostě přirozené a že se teda máme nechat? proč se konečně z historie nepoučit, nezvednout zadky a něco nezačít proti tomu dělat? Co takhle zavést zákon, aby tvá víra neomezovala druhé?

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 20. června 2015 v 19:29 | Reagovat

Trefný článek, chválím za zpracování. :)

3 Nějaká ufounka Nějaká ufounka | 20. června 2015 v 20:30 | Reagovat

[1]: Neříkám, že to tak máme nechat, spíše myslím, že odpor je marný.
A zákon je na nic, pokud ti lidé budou stále věřit, že jejich náboženství je to pravé. To se nedá nařídit, k tomu se musí dospět.

[2]: Díky. Ani jsem nedoufala, že by se mnou mohl někdo souhlasit.

4 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 20. června 2015 v 23:14 | Reagovat

Vlastně jsem nečetla ani Korán ani Bibli, ale z nějakého důvodu mám zafixováno, že obě náboženské knihy kážou lásku.
Jen my si jí nějak jinak vyložili...
Z televize známe ty muslimy, kteří znásilňují ženy a staví je do pozice svého majetku, ale pokud vím, Korán káže, aby žena byla mužovou polovinou...
A co si budem povídat, Bible nám zas říká: "Cti otce svého a matku svou" a kdo to dneska dělá?
Boje ve jménu boha, ať už je jakkoliv zván (Bůh, Alláh a já nevím kdo ještě) jsou jen záminky pro boj.
Nikdy jsem neslyšela o bohu, který by chtěl a ospravedlňoval jakékoliv zbytečné krveprolití.
Já sama nejsem věřící žádným způsobem, ale nějaké povědomí o víře přece jen mám.
Lidé, kteří chtějí páchat zlo si vždycky najdou záminku a slova svého náboženství si vyloží po svém.
Dobří a zlí lidé jsou všude a vždycky budou.
I Hitler si našel záminku pro vraždění...

5 kenny52 kenny52 | Web | 21. června 2015 v 20:40 | Reagovat

Ono je to přesně tak, existuje několik etap ve vývoji a šíření náboženství. No, vzhledem k tomu, že se teď podle všeho vrháme do dalšího období temna, to nevidím růžově. Ale pokud nepřijde konec lidstva dřív, čeká nás pak zase osvícenství x)

6 Nějaká ufounka Nějaká ufounka | 21. června 2015 v 21:08 | Reagovat

[5]: Zní to dost krutě, ale ono to statisticky vyjde nastejno - v dobách křížových výprav nezemřelo tolik lidí, ale zase jich na světě nebylo tolik. Lidé se nevyhladí úplně, protože i když se (opakuji - MOŽNÁ) bude vraždit víc, na světě je o to víc lidí ... fuj, to je humáč, upřímně doufám, že jsem teď napsala úplný nesmysl...

7 Nějaká ufounka Nějaká ufounka | 21. června 2015 v 21:17 | Reagovat

[4]: Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. A náboženství je naprosto ideální způsob, jak zfanatizovat hordu lidí - pokud je povede reálná fyzická osoba, má to tři nevýhody:
1) je smrtelná, odpůrci mohou spáchat atentát, může umřít jakkoli jinak. Je možnost nějak "zvěčnit" jeho duši a ejhle - je to náboženství
2) není všemocná - prostě na tebe nedokáže seslat "deset ran", nepropadneš se do horoucích pekel, maximálně tak do vězení, exilu nebo do mučírny (dost blízko peklu, avšak s nadějí na Konec... a už jsem zase morbidní)
3) nemůžeš si jen tak vymýšlet, co řekla. Nemůžu říct: "právě se mi zjevil Zeman a řekl mi, abych zavraždil pana XY." Pokud bych ale místo Zeman dala Jehovu/Alláha/Dia/Odina/Šivu/dosaď libovolné jméno vládce bohů, tak by to bylo... přinejmenším méně divné.

8 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 12:32 | Reagovat

Řekl bych, že jsi úplně přesně vychytala podstatu problému. Že se jedná o přirozený proces, který se v různých podobách děje již samého začátku lidstva.
A my jako poslední příslušníci křesťanské civilizace máme možnost v přímém přenosu sledovat zánik této naší civilizace. Stejně jako to v minulách dobách měli možnost sledovat poslední příslušníci babylonské říše, egyptské říše, mayské říše, čínské říše či římské říše.

Jen bych dodal, že se islám nezpozdil. On je totiž o 700 mladší než křesťanství. Takže vlastně jede podle svého harmonogramu. Schválně si porovnej, jak rigidní, ale též i násilné bylo křesťanství před 700 lety.  
Ale s naprostou jistou se dá říci, že i islám jednou zanikne, protože vyznavači islámu také jednou zpohodlní, přestanou své náboženství brát tak vážně, přestanou se rozmnožovat a ztratí pud sebezáchovy.

9 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 23. července 2015 v 12:39 | Reagovat

A co když žádná "islamizace" nebude??? O_O

10 Eileen Abigail Smith Eileen Abigail Smith | Web | 23. července 2015 v 12:47 | Reagovat

Konečně osoba, která má podobný názor! :)
Jo a krásný článek ;)

11 surpan surpan | E-mail | Web | 23. července 2015 v 12:53 | Reagovat

Klobouk dolů. Tohle je zatím nejlepší myšlenka na dané téma, kterou jsem četl. Nesouhlasím s tím, že se nedá nic dělat, my se musíme bránit. Ale o tom, že vývoj islámu by mohl z tohoto náboženství, které se zaseklo před 500 roky udělat něco, co je společensky tolerované. Ale pokud budu nucen nebo předěláván, budu se bránit a nezvdám se.

12 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 12:58 | Reagovat

[4]: Trochu bych tě poopravil. Obě náboženství sice obsahují lásku. Ale islám navíc ještě obhajuje boj, neboli "džihád". I když tam to není nazýváno bojem, ale "usilováním o správnou věc".
A právě tento džihád má čtyři stupně.
džihád srdcem
džihád jazykem
džihád mečem
džihád rukou
V Novém zákoně, jako v základním kánonu křesťanství, žádná slova o nabádání či dokonce o povinnosti "usilovat o správnou věc" mečem nenajdeš.
Ježíš naopak prohlásil, že "kdo s mečem zachází, tím také schází".
A tak zatímco třeba křižáci v podstatě jednali proti pravidlům svého náboženství, tak každý muslimský terorista jedná v souladu se svým náboženstvím.

13 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 23. července 2015 v 13:03 | Reagovat

[12]: Jak jsem psala, nečetla jsem vlastně ani jedno, jen sem tam úryvky...
Ale pořád budu ta, která věří v dobro a pak budu doufat, že tak, jako byla Bible psána postupně, tak i Korán asi nevznikl najednou a třeba ta samotná láska na začátku byla, ne? :-)
Malkieli, prosím, nech mi mé naivní představy o kousku dobra v celém lidstvu :-)

14 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 13:06 | Reagovat

[11]: Jenže my jsme už v rámci své civilizační zdegenerovanosti prakticky ztratili pud sebezáchovy. Takže těch, kteří by byli v dnešní době ochotni, či vůbec schopni bojovat za přežití, je opravdu hodně málo. Tudíž se připrav na hodně osamělý boj. ;-)

15 surpan surpan | E-mail | Web | 23. července 2015 v 13:13 | Reagovat

[14]: Pokud bych měl bojovat sám za svobodu a dívat se na ostatní, jak ji je to jedno, asi by mě to přešlo. Proč bránit ostatní, kteří by i to nestáli?
Ale pokud by se znovu objevil v některých pud sebeobrany, budu nás bránit.
A zbraně budou. Jdu si teď nabrousit aspoň tužku.  :-D 8-) snad si neublížím.

16 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 13:15 | Reagovat

[13]: Dobro je sice krásná věc a určitě je také potřeba. Bez dobra by byl svět mnohem horším.
Jenže jak kdysi prohlásil F.D.Roosevelt, hlazením tygra z něho neuděláš ochočené kotě. ;-)  :D
Ale klidně si nech ty představy o dobru. Ostatně, ty představy o dobru dělají náš život v jinak poměrně krutém světě poněkud snesitelnějším. Jsou to prostě takové pohádky pro dospělé. ;-)

17 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 13:31 | Reagovat

[15]: Ono to i těm ostatním jednou přestane být jedno, až půjde opravdu do tuhého. Až jim na dveře domu či bytu jednou zabuší machometán a řekne jim "Pakujte se, teď tu budu bydlet já!"
Jenže to už bude pozdě. Jako vždy, v lidských dějinách. Stejně jako bylo pozdě, když mongolské hordy vtrhly do čínského císařského paláce, nebo když germánské kmeny vtrhly do římských patricijských vil či paláců a nebo když Osmani vtrhli do Cařihradu. Potom už všichni jenom čuměli. ;-)  :D

18 surpan surpan | E-mail | Web | 23. července 2015 v 13:37 | Reagovat

[17]: Zas to ber tak, že jsme nakonec Osmany udrželi před bránami Vídně. Sice jsme málem dostali pěkně naprdel, ale zvládli jsme to. Ovšem až jsme je měli až "v obýváku".
Chce to postavit si pevnost někde na kopci v lese, mimo lidi a kolem pořádný val :-D

19 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 13:58 | Reagovat

[18]: Ale jak chceš udržet "osmany" před branami, když oni už jsou dávno za branami? My už je dnes nemáme jen v obýváku, ale i v kuchyni, ve špajzu a mnozí už je mají i v ložnici.:D
I kdyby do Evropy ode dneška nepřišel už ani jediný "osman", tak je náš osud stejně nezvratný, neboť ti co už tu jsou, nás udolají svojí porodností.
Základním pravidlem pro zachování kmene, rodu či smečky je totiž zachování schopnosti reprodukce. A tuto schopnost jsem již ztratili.
Tak ti přeji příjemný pobyt na tom tvém kopci. Nakonec si stejně budeš moci tou svojí ostrou tužkou akorát tak vypíchnout oko a milosrdně si ji vrazit až do mozku. Jestli ji tedy předtím hlady nesežereš. ;-)  :D

20 surpan surpan | E-mail | Web | 23. července 2015 v 14:03 | Reagovat

[19]: Vidíš naší budoucnost neskutečně optimisticky :-D
Hladomor, všichni budem nedoborvolné prostitutky bojovníků, nebezpečí...nemáš něco optimističtějšího? Aspoň trochu? Třeba že ostrých tužek bude vždycky dostatek na milosrdné protlačení okem? 8-O  :-?

21 Nettie Nettie | E-mail | Web | 23. července 2015 v 14:18 | Reagovat

Teď jsi vystihla jádro pudla.
Tohle se skutečně děje už od pradávna. Něco jako evoluční přirozený výběr. Silnější přežije.
Křesťané prostě zpohodlněli, zlidštěli. A Islám se probudil. Ale nemyslím, že by se s tím nedalo nic dělat. NĚCO se určitě udělat dá. Teď na to jen přijít.
Samozřejmě nejsou jen "zlí" muslimové. Mám kamarádku z Tunisu a ta stejně jako my "křesťani" (do uvozovek, protože stejně už je většina -včetně mě- nevěřících) nechápe počínání ISIS.
Ale Islám je ve skutečnosti o cca 600-700 let mladší, takže vlastně "má právo" být trošku zvířecí, podívejme na katolíky před 600 lety.
No, uvidíme, snad se nebudeme muset za pár let v těchle vedrech potit v šátku :D

22 Wu Xing Wu Xing | 23. července 2015 v 14:20 | Reagovat

Menší připomínka: Islám se rozšířil i dál do Asie :) Například v Indonésii či Malajsii, kde je Islám trochu klidnější a není tak radikální jako na Blízkém východu. I v Západní Číně najdeme muslimské menšiny.
Jinak s tvým článkem souhlasím a dá se nasadit i na jiná náboženství či oblasti světa. Osobně nevidím v tomto tak drastický problém jako ostatní. ,,Evoluce´´ není tak rychlá a proto tento stav nebude trvat snad ani roky, možná desetiletí či dokonce století. I křesťanství se vyvíjelo dlouze. Útočit na muslimy jen kvůli tomu, že nějaká radikální skupiny někde v Damašku v Sýrii se nechová dle Evropským měřítek je dosti hloupé. Že ženy nejsou tak liberalizované jako v Evropě? To nejsou ani v Japonsku či Jižní Korei, proč neposíláme letadla na Tokio či Soul? Problémy s muslimy začali, až se do toho začali vměšovat Evropané s jejich liberálnosti! :-D Ni Hao! ;-)

23 Nettie Nettie | E-mail | Web | 23. července 2015 v 14:21 | Reagovat

[14]: A není to náhodou naopak? Že jsme tou zdegenerovaností pud sebezáchovy posílili a nějak se nám nechce pouštět se do sebevražednejch bojů? :-D

24 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 23. července 2015 v 14:32 | Reagovat

[16]: Ale jo, však už mám taky něco za sebou, vím, že i když je dobro všude, někdy je pod takovým nánosem zla, že se na svět nepodívá :-)
Jen v našem (ne)křesťanském světě mám tu zkušenost, že každé dobro se vrátí několikanásobně :-)
A ne, opravdu nechci zkoušet, jestli to funguje i v tom muslimském :-)
Takže pánové, jestli ještě chcete poslouchat názory nás žen, braňte nás :-)

25 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 14:33 | Reagovat

[20]: Ale jistě. Mohu třeba optimisticky prohlásit, že i při katastrofálním nedostatku tužek se vždycky dá najít dostatek ostrých předmětů, které lze použít ke stejnému účelu. ;-)  :D
Jinak domnívat se, že naše křesťanská civilizace nezanikne, je asi tak stejně bláhové, jako se domnívat, že po krásném dni večer nezapadne slunce.
My už prostě ten krásný den máme za sebou a teď už jen sledujeme, jak se naše slunce chystá zapadnout za obzor. ;-)

26 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 14:46 | Reagovat

[24]: V souvislosti s tou tvojí poslední větou mne napadá, jestli bychom my chlapi vlastně nebyli tak trochu sami proti sobě. Jen bychom si nechali narůst vousy, nasadili si turbany(mnohým by to zakrylo pleš) a naše sladké drahé polovičky by nám nesměly do ničeho kecat. :-D :-D
Oni to mají ti machometáni z tohoto pohledu přece jen praktičtěji zařízené. ;-)  :D

27 surpan surpan | E-mail | Web | 23. července 2015 v 14:52 | Reagovat

[25]: Tak snad si ještě užijeme sto let, mě osobně bude stačit i 55 let. Ale tohle je další důvod, proč pořád přemýšlím, jestli do tohoto bordelu si nadělat faluty malé (děti). Moc se mi nechce nadělat otroky budoucnosti.

28 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 14:53 | Reagovat

[23]: Já bych to ani tak nenazýval posíleným pudem sebezáchovy, jako spíš strachem o svůj vlastní materialisticky orientovaný blahobytný život. ;-)
Asi něco v tom smyslu "když už jsem se na ten barák a na plné konto tak nadřel, tak přece nepůjdu někam bojovat, abych tam třeba padnul a všechno to nahrabané si potom vůbec neužil". ;-)

29 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 23. července 2015 v 15:03 | Reagovat

[26]: No jo, ale už navěky vidět jakoukoliv část odhaleného ženského těla jen u vlastní manželky?
Nedat si sklenku piva po pečeném vepřovém?
Nepodrbat štěně za ouškama?
Uff, Vy muži, buďte rádi, že máte ženy, které myslí i na jiné důsledky :-)
A mimochodem, stále ještě existují ženy, kterým pleš přijde sexy, neboť to máme spojené s vysokou hladinou testosteronu a tudíž logicky i s vyšší sexuální výkonností :-)

30 Nettie Nettie | E-mail | Web | 23. července 2015 v 15:06 | Reagovat

[26]: Nepřeju ti, aby sem zavítala nějaká feministka :-D  :-D Ta by si tě hezky podala :D Samozřejmě máš pravdu, chlapi to mají dostatečně praktické :D Ale musím se smát při představě některých známých osobností v turbanu :-D

31 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 15:28 | Reagovat

[27]: A teď jsme právě u těch příčin, proč se naše evropská civilizace dostala tam, kde se právě nachází, neboli na cestě k zániku. Dříve si lidé pořizovali děti hlavně proto, aby je měl ve stáří kdo zabezpečit. A ve většině zemí světa tomu je tak doposud. Což vedlo a vede k přirozené reprodukci populace.
My jsme si však vybudovali důchodové zabezpečení, tudiž se bláhově domníváme, že máme o naše stáří postaráno, i když nebudeme mít potomky. Jenže to je hluboký omyl. Ty naše důchodové systémy jsou jen jinou obdobou téhož samého. Tedy že by pracující potomci měli vkládat dostatek peněz do toho systému, aby jimi aktuálně živili již nepracující rodiče. Což se díky nedostatečné reprodukci euroatlantické populace neděje. A proto jsou státní důchodové systémy většiny vyspělých zemí takříkajíc na huntě. ;-)  
A takové ty různé druhé či třetí piliře jsou jen cestou k tomu, jak vytahat z lidí více peněz, ale podstatu problému to neřeší. Prostě se málo množíme, tudíž zanikneme.
Nemluvě o tom, že "pracující potomci" jsou namnoze dostatečně schopní ty vydělané peníze prožrat sami a neustálým zadlužováním vlastně prožírají už i peníze svých potomků. Neboli, "po nás potopa". A ta potopa se na nás už pěkně valí.;-)

32 surpan surpan | E-mail | Web | 23. července 2015 v 15:52 | Reagovat

[31]: Vidíš do věcí hlouběji než většina lidí. To se mi líbí. Především ve věcech vidíš i jiné souvislosti.
Přesto jsi mě nepřesvědčil, že bych měl mít děti a pak mít o ně celou dobu strach, že se jim něco stane, protože tady nebude bezpečno. A i proto, že v nějaký důchod, který bude důstojný, nebo na uživení ani nevěřím.

33 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 16:09 | Reagovat

[29]: Jo, tak ten letní pohled na ženy v tílkách s ramínkama, v šorkách či v krátkých sukýnkách mi taky bude dost chybět. ;-) Díky mé věkové kategorii to však naštěstí už nebude tak na dlouho, jako pro muže dnešní mladé generace. Nakonec si stejně zvyknou, jako si už dnes muži v mnoha západoevropských lokalitách musejí zvykat na můry zahalené od hlavy k patě. ;-)
Jinak já jsem s našimi ženami spokojen s takovými, jaké jsou. I když je to někdy na palici. :-D
S takovou muslimskou můrou, která svého "pána" poslouchá na slovo, asi musí být děsná nuda. Možná proto jich mívají víc, aby se ta nuda trochu rozmělnila.;-)  :D

34 Garry Garry | E-mail | 23. července 2015 v 16:20 | Reagovat

Rozhodně zajímavý názor, velmi si mi rozšířila obzory. Nikdy by mě nenapadlo nad tím takhle přemýšlet a docela mě to i uklidnilo. Sice se to neobejde bez obětí, ale je to vlastně jenom koloběh života. Takže vlastně nic "proti přírodě" a to mě na tom uklidnilo nejvíc. Mám strach z jakýchkoli nepřirozených věcí, mám strach, že lidstvo zanikne, že zanikne celý svět... Ale jak píšeš, už se to stalo a přežili jsme.... takže proč bychom nepřežili i teď?

35 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 16:34 | Reagovat

[32]: Já tě ani nechci nijak přesvědčovat, abys měl děti. Stejně už je teď pozdě, i kdybys měl nakrásně třeba deset dětí. Nanejvýš bys tím do tohoto světa přivedl deset budoucích sociálních případů.
Ten degenerativní proces naší křesťanské civilizace už začal prakticky na přelomu 19.a 20.století a zejména po skončení I.světové války. Příčinou bylo jakési paušální huráodmítnutí všeho starého jako nefunkčního. A to i přesto, že to "staré" spolehlivě fungovalo po celou historii lidstva, jen bylo vždy doplňováno něčím novým.
Dnes vidíme jen praktické důsledky tohoto procesu. Ten proces je prostě přirozený a nezvratný.
Abych se přiznal, tak já být dnes v tvé situaci, tak bych taky asi hodně zvažoval mít potomky. Život dítěte není jako život psa na deset či patnáct let, ale třeba na 80 let. A při tom dnešním světovém kvasu, umocněném globalizací, je vůbec poněkud diskutabilní, nakolik bude život na zemi snesitelný již třeba za pouhých čtyřicet, padesát let. Tedy aspoň pro lidi vyrostlé v naší kultuře.

36 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 16:41 | Reagovat

[30]: Feministka dostane burku na hlavu a bude mlčet. :-D :-D
V budoucím Evropském islámském chalifátu nebudou žádné feministky. Ženy budou mít stejná práva jako velbloudi, kozy, ovce a ostatní domácí zvířectvo. Vlastně ještě menší, protože ovce tam budou smět aspoň bečet a kozy mečet, zatímco ženy jen mlčet. ;-)  :D

37 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 23. července 2015 v 16:43 | Reagovat

Nelíbí se mi to, ale souhlasím s tebou. Je mi z toho všeho tak nějak smutno...

38 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 23. července 2015 v 16:44 | Reagovat

Názor je to zajímavý, rozhodně nejsem úplně proti. Křesťanství jako takové už mezi lidmi nemá žádnou moc a Islám je stále brán velmi vážně... na druhou stranu, když někdo páchá zločiny takového formátu jaké se dějí teď, je to problém, ale pokud se budeme chovat jako doposud, dopadne to s námi zle.

39 Illumináti Illumináti | Web | 23. července 2015 v 16:58 | Reagovat

wow
           such historie
      so opakování
                     very islám
      8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

40 Eva Eva | 23. července 2015 v 17:45 | Reagovat

Okay, přiznám se, článek jsem nedočetla a ani nedočtu, ale chci jen podotknout malou drobnost: křesťané v minulosti sice byli krutí, ale byli to křesťané a křesťanství. Ten, kdo opravdu žije podle Bible a desatera ví, že to je proti víře i Bohu a nedělá to
Ale s Islámem to je jiné. Ten nemá žádná pravidla. Ano, také je podle nich špatné zabíjet, ale když to je ze cti a hrdosti, tak to je v pořádku.

41 Nekra Nekra | 23. července 2015 v 18:15 | Reagovat

Nesouhlasím s tím, že v nějakým "zájmu evoluce" bychom měli nechat zabíjet lidi a doufat, že se islám vyvine v něco mírumilovnějšího, s lidskými právy slučitelnýho (viz např. ta nerovnost žen) a nevnucovali to ostatním.
Zastávám názor, že to má být přesně naopak - nejdřív by se musel islám vyvinout do mírumilovnější podoby a teprve pak by se mohl rozšířit, protože by lidskoprávní státy neohrožoval (no ne tak brutálně jako v současné podobě, jen jako každé jiné náboženství shánějící nové věřící).
A že se proti tomu nedá nic dělat? S tím taky nesouhlasím - když bude nejhůř (nebo dost blbě), popadnout zbraně a jít ty teroristy a nelidy vymlátit! Jo, je to krajní možnost, když ostatní opatření selžou. Ale je.

42 surpan surpan | E-mail | Web | 23. července 2015 v 18:43 | Reagovat

[35]: Nechci abys mě přesvěšdčoval, snažím se přesvědčit sám sebe :-D
Jen mi prostě moc nepomáháš ke kladnému postoji :-)
Poříd ale ve mě hlodá malá jiskřička naděje, že to vše vyjde dobře. Že to tady nebude takové, jak píšeš.

43 DRAK DRAK | Web | 23. července 2015 v 19:06 | Reagovat

Nauč se pořádně česky.

44 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 19:11 | Reagovat

[42]: No nevím. Já jsem realista a nasazovat růžové brýle někomu, kdo stojí na okraji propasti, by mi připadalo poněkud nefér. ;-)  :D
Ale jinak ti musím prozradit, že to určitě dobře dopadne. Ovšem jak pro koho? Pro někoho dobře, pro někoho blbě. Taková evoluční ruská ruleta.;-)  :-D
Ale já osobně bych to nebral zase tak fatálně. Dinosauři tady byli 50 milionů let, ale přesto z nich zbyly už jen prach a kosti. Co je proti tomu existence lidstva nebo dokonce život jednotlivce? My jsme si jen prostě zvykli svoji existenci příliš přeceňovat. ;-)
Ateistům se tento fakt těžko schroupává, ale pro věřící lidi je to stravitelnější. ;-)

45 surpan surpan | E-mail | Web | 23. července 2015 v 19:24 | Reagovat

[44]: Ty bys mi tu "nabitou" tužku i podal viď? :-D
Nechci se jen dožít toho, že by mé děti trpěli.
Ale dobrá poznámka byla o tom, že velká část dětí bude jen zátěží pro sociální systém, který to nemůže zvládnout. Kamarád v Anglii mi vyprávěl o tom, jak velká část domorodých angličanů v Manchestru jsou fotbaloví fanoušci s holou hlavou, pivem v ruce a na sociálním systému. Makat prostě nebudou. Tohle nemůže dopadonut dobře, hlavně když vidím dnešní mládež :-D
Jinak díky za pokec, dnes sis vysloužil zlatého bludišťáka a odkaz na tvůj blog poputuje na můj do oblíbených. Tedy přesněji na můj starší blog. Mám je teď rozdělené historicky, blog "doba před uprchlíky" do roku 2014 a nový blog "doba burek" od roku 2015.

46 Katee Katee | 23. července 2015 v 19:40 | Reagovat

Nádherný článek, vážně se ti moc povedl :) Takhle nad tím přemýšlet mě nikdy nenapadlo, ale něco na tom asi bude. Nemám sílu tady psát, co si o tom myslím, už jsem to udělala vícekrát. Stejně tím nikoho názor nezměním. Už mě ale štve a unavuje, jak si lidé myslí, že o islámu ví všechno nejlíp - je prostě nejhorší, islamisté všechny pozabíjejí a znásilní, IS se negativně projevuje a mezi ním a samotným islámem přece není žádný rozdíl, tak proč se s tím víc párat. Trochu jsem se o to zajímala (ale ne, nečetla jsem Korán), takže mi zbývá se tomu jen smát :)

47 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 20:01 | Reagovat

[45]: On se člověk na ty domorodce na sociálních dávkách zase nemůže tak zlobit, protože takové si je systém vytvořil.
Díky novým technologiím je stále méně potřeba pracovní síla. Navíc to vše zhoršuje příliv levných pracovních sil z jihu a z východu, kteří jsou prakticky ochotní pracovat za hrstku rýže. Ve Velké Británii se například říká, že už je tam víc Poláků než stromů.:-D
Třeba můj syn, pracovitý a šikovný řemeslník se slušnou praxí, hledal rok a půl slušnou práci. A to v Praze. Jít dělat do pekárny nekvalifikovanou práci za 6 tisíc čistého, to se mu teda rozhodně při jeho schopnostech nechtělo. Tak dělal na černo brigády.
Takový stav samozřejmě vyúsťuje ve frustraci části mládeže a hledání zástupných vzorů či symbolů. Viz holé lebky, krajní levicová či pravicová hnutí, anarchisti, hooligans, ultras a podobně.
Jinak taky díky za pokec. S rozumným člověkem vždycky rád pokecám. ;-)

48 Morell Morell | Web | 23. července 2015 v 20:49 | Reagovat

[12]: Nemáš úplně pravdu.
Džihád mečem není povinností každého Muslima jen tak že ho to napadne. OStatní ano, ale tenhle musí být vyzván vládci říše a jen v nutných případech, jinak jde o hřích. Džihád mečem je ze všech čtyřech taky ten nejméně hodnotný. :-?

49 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2015 v 21:43 | Reagovat

[48]: O účinnosti džihádu mečem se již dlouhá léta vedou spory mezi islámskými učenci a vyznavači různých škol islámu. Jeho výklad je tedy nejednoznačný. Mimo jiné i vzhledem k tomu, že od pádu osmanského sultána nemá islám žádnou vrcholnou autoritu, která by vydávala závazná prohlášení pro islámské duchovní. Něco ve smyslu encyklik vydávaných papežem u římských katolíků.
Ale v každém případě, i kdybychom vzali tu nejmírnější formu, tedy že tento džihád není pro muslima povinností, tak je v každém případě povolenou možností. Samozřejmě ve vztahu k "nevěřícím".
Zatímco křesťané ve svém učení, tedy v Novém zákoně, nemají žádný "boj mečem" ani náznakově.

50 Akim Akim | E-mail | Web | 24. července 2015 v 10:58 | Reagovat

Zajímavá úvaha a moc pěkný článek. Je to pravda, křestané už mají své náboženské zvěrstvo za sebou, navíc nad Evropu stále visí memento v podobě Druhé Světové války, takže jak zmiňuješ, lidé zpohodlněli, bojí se konfliktů a raději ustupují, než aby se bránili, což může vést k tomu, že jednou bude křesťan v menšině. Navíc, křesťanství už na lidi nemá takový vliv. Radikálních křesťanů je minimum, což se o Islámu říct nedá. Bůh ví, jak to všechno dopadne. ;-)

51 Scrat Scrat | E-mail | Web | 24. července 2015 v 11:01 | Reagovat

[36]: V tomto případě to není vývoj, ale krok zpět. Znechucuje mě, že někdo takhle myslí a i kdyby sem ti islamisté přišli, i kdyby mě mučili, zůstanu feministkou navždycky a mlčet rozhodně nebudu :D :-D

Jinak, myšlenka článku je zajímavá a rozhodně stojí za pozornost :-) Jen doufám, že se mýlíš, protože i když je to logické, nechci, aby nás islám obsadil :-)

52 Simoňka Simoňka | E-mail | Web | 24. července 2015 v 13:47 | Reagovat

Ahoj.  Zaujímavý článok aj názor. Máš kus pravdy. Áno, Zem funguje v akýchsi cykloch, ktoré nejako určitú dobu fungujú a po čase zase niečo nové musí prísť. Nie je to len o náboženstve ale aj o všeobecnom usporiadaní sveta. Ideolôgie tu boli vždy, či náboženské, alebo ideoógie rôznych panovníkov, kultúr atď. Raz prevláda jedno, raz druhé. Vždy príde koniec s novým začiatkom.  

Čo sa týka moslimov, nepáči sa mi toto náboženstvo  z mnohých dôvodov. Utláčanie žien, nielen nosenie ich divných mundúrov, ale to ako sa chlap k žene správa a aké má žena v ich kultúre postavenie.
Ďalšie sú vojny- áno aj kvôli kresťanstvu sa pozabíjalo miliony ľudí, súhlasím, len toto hraničí s fanatizmom. Kresťania kvôli náboženstvu úmyselne neničili miliony rokov staré kultúrne pamiatky, štýlom idem ich zničiť, lebo to potláča naše náboženstvo. To je choré!!

Pre mňa osobne, nech si každý vwrí v aké náboženstvo chce. Len nech mi to nikto nevnucuje pokiaľ to nechcem. Každý má právo na svoj život a svoj názor a slobodu! Pokiaľ sa človekchová humánne so všetkou morálkou.

Ja sa k žiadnemu náboženstvu nehlásim, nemám to zapotreby, ale tiež nejdem vraždiť miliony ľudí lebo ja som ateista a tvrdím že náboženstvo je škodné, pretože kvôli náboženstvu vzniká mnoho konfliktov!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama